تصویر_انبارداری

اصول انبارداری-ورود کالا

در بحث مربوط به انبارداری ، مراحل انبارداری را به سه قسمت کلی ورود ، نگهداری و خروج کالا تقسیم کردیم . در این بخش میخواهیم ورود کالا را بیشتر توضیح دهیم .

برای ورود هر کالایی به انبار بسته به نوع شرکت از طرف واحد بازرگانی و یا واحد تدارکات به انبار اطلاع داده میشود که قرار است چه مقدار کالا و در چه تاریخی وارد انبار شود .

اطلاع رسانی به موقع

در نگاه اول شاید ساده به نظر برسد اما عدم اطلاع رسانی صحیح در این مورد میتواند اثرات مخربی در سیستم انبارداری داشته باشد. عدم اطلاع رسانی صحیح میتواند ضعف یک شرکت در بخش تدارکات یا بازرگانی آن شرکت را نشان دهد ، منطبق نبودن لیست ارسالی با کالای دریافتی ، کسری یا اضافات بیش از حد میتواند برای مجموعه انبار بسیار آزاردهنده باشد ، ما توصیه میکنیم در صورت بروز چنین مشکلاتی مراتب را با مدیریت مجموعه درمیان بگذارید تا هر چه سریعتر نسبت به رفع آن اقدام نمایند . مشکل دیگر زمان اطلاع رسانی است ، اگر این اطلاع رسانی در زمانی مناسب باشد واحد انبار میتواند اقدامات لازم جهت مشخص نمودن و اختصاص دادن فضای مورد نیاز را انجام دهد.پس دیدیم که این بحث به نظر ساده چه مشکلات بزرگی میتواند بوجود بیاورد.

حالت ایده آل

در صورتی که حالت ایده آل را در نظر بگیریم یعنی اطلاع رسانی از قبل انجام شده و شما می دانید چه موقع کالا به انبار میرسد میبایست اقداماتی نظیر تهیه لیست مرتب از اجناسی که قرار است وارد انبار شود ، مشخص نمودن فضای قرارگیری کالاهای وارده ، مشخص نمودن موجودی کالاهای مشابه در انبار و ثبت آن ، بررسی موانع و مشکلات احتمالی ، هماهنگی ماشین آلات مورد نیاز جهت انجام به موقع تخلیه بار، هماهنگی با واحد مالی و یاهر شخصی که قرار است امورات مالی را انجام دهد ، تخمین زمان تخلیه و هماهنگی با راننده ها قبل از رسیدن به انبار .

زمان تحویل کالا

در صورت رعایت موارد فوق شما آماده هستید در زمان رسیدن کالا با کمترین میزان اتلاف وقت مقدمات تخلیه را آماده کنید ، در زمان تخلیه بار حتما میبایست در تمامی ساعات تخلیه انباردار و یا کمک انبار دار در مکان تخلیه حضور داشته باشد تا از آسیب ها و مشکلات احتمالی تخلیه جلوگیری کند. هرگز قبل از تخلیه کامل اقدام به آمار گیری ننمائید ، در صورتی که نیاز است رسید تحویل بار بسته به نوع تحویل کارتنی یا تعدادی به راننده ارائه دهید عجله نکنید ، راننده یا تحویل دهنده موظف است تا زمان شمارش و چک کردن صحت کالا منتظر بماند ، این مورد همیشه یادمان باشد در زمان تحویل بار انبار دار نماینده شرکت محسوب میشود و باید دقیقا سلامت و تعداد صحیح کالا را بررسی نماید ، در تحویل بار همیشه سختگیرانه عمل کنید و با حوصله وبا دقت عملیات تحویل را انجام دهید .

مکان مشخص یا موقت

بسته به نوع انبار در زمان تخلیه کالاهای دریافتی یا در مکان مشخص قرار میگیرد یا در مکانی موقت ، در صورت مشخص بودن کار بسیار آسان است اما اگر مکان موقتی میباشد چند مرحله دیگر را نیز باید بگذرانیم تا عملیات مربوط به ورود کالا به پایان برسد . بعد از اتمام تخلیه و در صورت سلامت ظاهری و تعداد کالا رسید تحویل ارائه میگردد ، حال نوبت این است مجموعه انبار یکبار دیگر کالاها را از نظر سلامت و تعداد کنترل نماید تا در صورت بروز مشکلات احتمالی سریعا اطلاع رسانی نماید . بعد از اطمینان خاطر نوبت به چیدمان کالا میرسد . ما در مورد چیدمان کالا در مبحثی جداگانه به آن خواهیم پرداخت .

در سیستم ثبت کنید

پس از تطبیق لیست ارسالی با قطعات دریافتی ، میبایست سریعا اقدام به اطلاع رسانی به واحد های مرتبط نموده و اقدامات لازم را جهت ثبت سیستمی انجام دهید . روشی که توضیح داده شده مربوط به روش دستی تحویل بار است ، در انبارهای مدرن تحویل بار از طریق بارکد خوان و سیستم های پیشرفته مانند RFID نیز صورت می پذیرد که در بحث های جداگانه به آن خواهیم پرداخت.در بخش های بعدی در مورد نگهداری کالا و خروج کالا از انبار بحث خواهیم کرد.


برچسب ها: انبار | انبارداری | ورودکالا | مراحل انبارداری

آخرین اخبار و مقالات فریزویر


نگهداری کالا در انبار

تصویر_نگهداری_کالا

بعد از ارائه توضیحات کامل در مورد پروسه ورود کالا به انبار ، حال میخواهیم در مورد نگهداری کالا در انبار توضیحاتی را ارائه دهیم . نگهداری مناسب کالا در انبار یکی از مهمترین بخش های انبارداری می باشد .

بیشتر بخوانید

ثابت نگه داشتن سطر در اکسل

تصویر_ثابت_سطر_اکسل

در این مطلب از سایت فریزویر قصد داریم یک آموزش کاربردی در مورد اکسل بدهیم . ثابت نگه داشتن سطر خاص در پرینت صفحات

بیشتر بخوانید

اصطلاحات انگلیسی در انبارداری

تصویر اصطلاحات انبارداری

در هر شغلی که باشید دانستن اصطلاحات انگلیسی مربوط به شغلتان می تواند شما را یک پله از لحاظ شخصیتی و جایگاه شغلی بالاتر ببرد .

بیشتر بخوانید

تماس از طریق شبکه های اجتماعی

ما در تلگرام ، واتس اپ ، اینستاگرام و سروش پلاس پاسخگو هستیم

0938 72 777 55

برای شروع گفتگو بر روی یکی از گزینه های زیر کلیک کنید